– 1 pakovanje PP svježeg pilećeg filea (izrezati sa srednje velike komade)
– 200 grama zaleđenog boba
– 200 grama zaleđenih zelenih mahuna
– šaka baby špinata
– par svježih rotkvica
– 2-3 struka mladog luka
– 4-5 supenih kašika grčkog jogurta
– malo susama
– maslinovo ulje
– so, biber, kurkuma, ljuta paprika u ljuspicama
Pripremite marinadu za piletinu tako što ćete pomiješati grčki jogurt, malo maslinovog ulja, so, biber, kurkumu i ljutu papriku. Izrezane komade pilećeg filea dodajte u marinadu i ostavite da se mariniraju najmanje 15 minuta. Potom piletinu stavite u vatrostalnu posudu na papir za pečenje i pecite u rerni na
200 stepeni oko 40 minuta. Za to vrijeme skuhajte bob i mahune. Pomiješajte špinat, bob, mahune, mladi luk i rotkvice, pa na to poredajte komade piletine, začinite sa još malo maslinovog
ulja i pospite sjemenkama susama.
Zeleno povrće i gorko povrće poput rotkvica je odlična podrška i pomoć jetri koja prirodno vrši detoksikaciju našeg tijela. Posebno se preporučuje unos u proljetnom periodu, nakon nešto „teže“ hrane tokom zime.
– 1 pakovanje Boom Box zobene kaše kokos i čokolada
– 150 ml Boom Box zobenog napitka
– cimet
– supena kašika kikiriki putera bez šećera
– ¼ jabuke
– ¼ nara
– so, biber, kurkuma, ljuta paprika u ljuspicama
Zagrijano mlijeko pomiješajte sa sadržajem zobene kaše i dodajte malo cimeta. Servirajte sa jabukom i bobicama nara, uz supenu kašiku kikiriki putera.
Doručak treba sadržavati masti, proteine i vlakna da bi se izbjegao nagli skok glukoze u krvi i da bi nas duže držao sitim. Ovakvom kombinacijom sa sezonskim voće povećava se udio vlakana, a kikiriki puter služi kao izvor masti i proteina. Osim biljnog mlijeka može se koristiti i jogurt ili kefir koji je posebno preporučen zbog dobrih bakterija koje pomažu pravilan rad crijeva.
– 300 grama Vindon purećeg mljevenog mesa
– 1 tikvica
– 2-3 struka mladog luka
– velika konzerva paradajz peleta
– 2 čehna bijelog luka
– maslinovo ulje
– so, biber, kumin u prahu
– 2-3 supene kašike speltinog brašna
Izrendajte tikvicu i dobro ocijedite višak tečnosti. Isjeckajte sitno mladi luk (bijeli dio), pomješajte ga sa tikvicama i purećim mljevenim mesom i dodajte so, biber i malo mljevenog kumina.
Formirajte okruglice i uvaljajte ih u speltino brašno. Na maslinovom ulju kratko propržite okruglice i izvadite iz tave. Ukoliko je potrebno u tavu dodajte još maslinovog ulja pa propržite bijeli luk koji ste prethodno sitno isjeckali, pa na to dodajte i paradajz pelat iz konzerve, malo vode, so i biber.
Pustite da sos lagano kuha 10 minuta, a zatim vratite kuglice tako da budu potopljene u sos i kuhajte ih još 20ak minuta. Okruglice servirajte posute svježim peršunom, a kao prilog može poslužiti tjestenina, riža, kinoa…
Dodavanjem tikvica u okruglice povećava se količina povrća, a budući da su one dosta neutralnog ukusa vrlo lako se mogu dodavati u gotovo sva jela.
Mladi luk je prvi vijesnik proljetne trpeze i obavezno se treba naći na našem jelovniku zbog brojnih benefita kao što su očuvanje zdravlja očiju zbog posebnih biološki aktivnih supstanci (lutein i zeaksantin), kao i sadržaja sumpornih spojeva koji djeluju antioksidativno i antibakterijski. preporučen zbog dobrih bakterija koje pomažu pravilan rad crijeva.
– 200 grama namaza Ribella Natural hummus
– 3-4 tortilje od integralnog brašna
– 1 tikvica
– 1 crvena paprika
– 2 mrkve
– 1 šaka rukole ili neke druge zelene salate
– listići svježeg bosiljka
– malo maslinovog ulja, krupna morska so, mljevena ljuta paprika (opcionalno)
– sok od limuna
Izrežite tikvice, papriku i mrkvu na štapiće približno jednake veličine.
Zagrijte tortilju na tavi bez ulja po 30ak sekundi sa obje strane. Položite tortilju na ravnu površinu i namažite je hummusom tako da rub ostane prazan.
Na sredinu poredajte štapiće povrća, dodajte malo maslinovog ulja, so, papriku u prahu i sok od limuna. Poredajte listiće svježeg bosiljka i rukolu, još jedan sloj štapića povrća i zamotajte u wrap.
Slanutak od kojeg se pravi hummus je odličan izvor proteina ukoliko se odlučite za obrok bez životinjskih namirnica. Priprema je jednostavna i ne zahtijeva puno vremena, a ovakav obrok se jednostavno može zapakovati i ponijeti na posao, školu ili fakultet kao doručak ili ručak.
– 1 pakovanje PP pilećeg filea
– 1 veći patlidžan
– 2 veće tikvice
– 1 crvena paprika
– 2 čehna bijelog luka
– sok od jednog limuna
– so, biber, cimet
– maslinovo ulje
– feta sir
Pripremite marinadu od maslinovog ulja, limunovog soka i svih začina (dodajte i sitno isjeckani bijeli luk). Tikvice, patlidžane i papriku izrežite na krupnije komade.
U veliku zdjelu stavite povrće, dodajte meso i prelijte marinadom. Sve dobro izmiješajte i ostavite 15 minuta da se svi okusi fino upiju. Poredajte sastojke u vatrostalnu posudu i pecite u zagrijanoj rerni na 200 stepeni oko 45 minuta ili dok meso ne porumeni (pred kraj se može povećati temperatura na 250). Pri serviranju dodajte komadiće feta sira.
Piletina i povrće niskog sadržaja ugljikohidrata, kao i maslinovo ulje su 3 kategorije namirnica koje su preporučene za očuvanje zdravlja mozga.
– 2 pakovanja Boom Box zobene kaše šumsko voće i badem
– 100 grama oraha
– 1 supena kašika kikiriki putera bez šećera
– 2-3 supene kašike susama
– 2-3 supene kašike kakao praha
– voda po potrebi (ili biljno mlijeko)
U blenderu sameljite orahe i dodajte dva pakovanja Boom box zobene kaše sa šumskim voćem, supenu kašiku kikiriki putera i vode u količini da se dobije smjesa pogodna za oblikovanje, pa sve dobro izblendajte.
Od smjese formirajte kuglice – polovinu kuglica uvaljajte u sjemenke susama, drugu polovinu u kakao prah. Ostaviti u frižideru prije posluživanja.
Ovakve kuglice mogu poslužiti kao užina ukoliko ste u žurbi.
Zahvaljujući dobrim mastima iz orašastih plodova neće doći do značajnog skoka glukoze u krvi, što uvijek pokušavamo izbjeći. Vrijeme pripreme je jednostavno, a mogu stajati u frižideru i nekoliko dana.
Za tijesto:
– 130 grama brašna od spelte
– 30 grama maslinovog ulja (2-3 supene kašike)
– 5-6 supenih kašika soka od narandže
*od istih sastojaka (pola količine) napraviti i tijesto za rešetku
Za fil:
– 3-4 Jonagold jabuke izrezane na kockice
– 3-4 supene kašike Beemed meda od bagrema
– cimet
– šaka krupno isjeckanih oraha
Prvo zamijesite tijesto- pomiješajte suhe sastojke, zatim dodajte mokre i sve pomiješajte kašikom (odvojeno za podlogu i rešetku). Formirajte kuglice rukama, a zatim ih stavite pola sata u frižider umotane u prozirnu foliju. Dok tijesto odmara u frižideru pripremite fil. Narežite jabuke na kockice pa preko njih stavite med, dosta cimeta i orahe pa sve dobro izmiješajte.
Nakon što tijesto odleži kuglicu stavite na papir za pečenje, razvijte preko providne folije i prebacite u posudu (promjera 20-24 cm), potom poredajte jabuke i od ostatka tijesta izrežite trakice. Trakice složite preko fila u formi rešetke.
Savijte rubove tijesta prema sredini i pecite u zagrijanoj rerni na 180 stepeni 35 do 40 minuta.
Kad jedete desert uvijek ga jedite na kraju obroka. Pravite domaće slatkiše, jer tako birate kvalitetne sastojke.
Industrijski kolači osim što sadrže velike količine šećera sadrže i margarin, koji treba izbjegavati kad god je to moguće.
© www.bingobih.ba – Sva prava pridržana!
Imate pitanja?
Pozovite nas od ponedeljka do petka
od 8 do 16 sati.
0800 200 10